Традиції святкування НовогоРоку

З року в рік ми вбираємо ялинку і готуємо олів'є, виконуючи звичні дії. Але ж новорічні свята не завжди відзначалися в ресторанах і на корпоративах. Українська історія зберігає масу цікавих традицій, пов'язаних із зимовими святами. А може і не зовсім зимовими? Давайте розбиратися!

Студенти Донецького національного університету економіки і торгівлі провели флешмоб присвячений новорічним традиціям.

Новий рік 1 або 14 січня?

Довгий час в Російській імперії частина населення жила за старим літочисленням. Місцями створювалася святкова плутанина, тому новатор Петро I запропонував у всій країні почати відзначати Новий рік 1 січня. Він привчив народ ставити ялинки, веселитися, збиратися галасливими компаніями. Так і повелося, так і було довгі роки.

Однак, в 1918 році, коли на територію України прийшла радянська влада, був введений григоріанський календар. Свята зрівнялися з європейською традицією, але трапилася ще одна плутанина. Початок року за новим календарем змістилося на два тижні. Але церква відмовилася змінювати свої порядки і наполягала на святкуванні за юліанським календарем.

Так і повелося з тих часів - 1 січня ми відзначаємо календарний «офіційний» Новий рік, а 14 січня святкуємо релігійний Старий Новий рік. Втім, українці не переймаються такою плутаниною, так як вже дуже люблять свята і гуляння.

Новий рік в українських традиціях

Все в українській культурі було зав'язано на символізмі, обрядах, а наші предки дуже шанували вищі сили. У сучасному святкуванні сплелися світські, релігійні та язичницькі звичаї.

Спочатку, в язичницькі, довізантійскі часи, українці вірили, що в Новорічну ніч вищі сили чують всі прохання. А також що предки приходять в гості, спостерігають за спадкоємцями і благословляють.

Так як в спочатку Новий рік відзначали весною, були прийняті обряди на благополуччя і розквіт сільського господарства. Господар будинку спілкувався з деревами і домашньою худобою, закликаючи до родючості. А ще ворожили - виставляли у дворі снопи різних культур і спостерігали. На який сніп осяде більше інею, тієї культури і буде краще урожай.

В осінній період новорічних святкувань замість ялинки в будинку ставили дідуха, сніп пшениці, прикрашений стрічками, квітами, ягодами. Ялинку почали ставити пізніше, коли вірування, що хвоя оберігає будинок від злих духів, увійшло в нашу культуру.

Щедрий вечір наставав на передодні Нового року - в будинку накривали багатий стіл, застеляли нові скатертини, готували щедрі частування. Традиційна українська страва, вареники, теж використовували для ворожінь. Хитрі господині ховали в вареники часом несподівані інгредієнти, які означали різні речі. Ті, хто в своєму варенику знайшов вишневу кісточку, залучав удачу, монетки і зерна були до багатства, а великий клубок солі - до сліз і жалю.

Молоді люди групами ходили по домівках, співали пісні, бажали щастя, благополуччя і, звичайно ж, родючості господарства. Потім дівчата традиційно ворожили на майбутнє, а хлопці збиралися веселими компаніями і пустували. Самою веселою забавою було поцупити з двору дівчина на виданні ... ворота! Зробити це потрібно було максимально тихо, щоб господар будинку не помітив. Заховані ворота поверталися власнику тільки в обмін на бутель самогону.

Петро I привніс в українську новий рік світське веселощі. Саме він вказав ставити в будинках ялинки, «а людям небагатим хоча б по гілки над воротами або дверима повісити». Також за указом імператора в Новий рік влаштовувалися салюти, катання на санях, обмін подарунками. Новий році 1 січня перетворився на справжній бум гульні, а все традиції, обряди і символіка перекочували на 14 січня, як і продовжується до цього дня.

Не настільки важливо, як ви любите відзначати Новий рік - за старовинними традиціями або по-сучасному. Найголовніша особливість пронизує всі віки. У свято так важливо зустрітися з близькими, пробачити один одного за старі образи і з надією загадати бажання на прийдешній рік! Адже цей день ми любимо саме за можливість доторкнутися до чарівництва!