ЯК ВАЖЛИВІ ХІМІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ СТАЮТЬ ДЕФІЦИТОМ ЧЕРЕЗ СМАРТФОНИ

У 2019 році  таблиці Д.І. Менделєєва виповнилося 150 років, і щоб відзначити пам'ятну дату, Європейське хімічне співтовариство опублікувало її незвичайну версію. Головне завдання проекту - показати, які елементи періодичної системи знаходяться під загрозою через надмірне використання смартфонів.

Смартфони на 40% складаються з металів, на стільки ж з пластика, ще одна п'ята частина - це кераміка та інші матеріали. У них близько 60 різних металів, це переважно мідь, золото, платина, срібло і вольфрам. Незамінними є так звані рідкоземельні метали - з 17 існуючих в гаджетах використовують 16, наприклад, неодим, тербій і диспрозій.

Завдяки їм сучасні телефони мають властивості, без яких їх неможливо уявити. Рідкоземельні матеріали потрібні, щоб смартфон міг вібрувати, їх використовують і для виробництва сенсорних екранів. Більшість з цих металів виявили протягом останніх двох століть, і вони досить рідкісні. Їх добувають тільки в декількох куточках світу і використовують для виробництва не тільки смартфонів, але і сонячних панелей або електромобілів.

2
3
1 2 3

Одним з найбільших постачальників рідкоземельних металів є Китай - там добувають 100% світового диспрозия. Серед інших ключових країн-постачальниць сировини для смартфонів - Демократична Республіка Конго, де триває громадянський конфлікт.

В даний час відкрито 118 хімічних елементів, але тільки 90 з них зустрічаються в природі. Решта в основному являють собою надважкі речовини, які швидко розпадаються, створені в лабораторіях в результаті ядерних реакцій.

Самі по собі хімічні елементи не зникають, але в міру використання стають більш розсіяними, практично не піддаються відновленню. У новій таблиці такі елементи позначені червоним. Помаранчевий колір вказує на близьку загрозу, пов'язану зі зростаючим використанням, жовтим позначені елементи з обмеженою доступністю, зеленим - найпоширеніші.

4
1

За прогнозами хіміків, через 100 років дефіцитом стане гелій (He), срібло (Ag), телур (Te), галій (Ga), германій (Ge), стронцій (Sr), ітрій (Y), цинк (Zn), індій (In), миш'як (As), гафній (Hf) та тантал (Ta).

Чотири елементи - олово (Sn), тантал (Ta), вольфрам (W) і золото (Au) - пофарбовані чорним, оскільки вони відносяться до «конфліктних мінералів» і часто видобуваються в країнах, в яких ведуться війни. Творці нової таблиці нагадують, що виробники повинні ретельно відстежувати їх походження та не використовувати матеріали, поставлені ціною людських життів.

5
1

31 з 90 елементів в новій таблиці позначені символом смартфона. Це означає, що всі вони містяться в наших гаджетах - включаючи 4 елементи з «конфліктних мінералів» і 6 з уразливої ​​групи. Наприклад, індій (In), пофарбований в таблиці червоним, входить до складу ЖК-екранів телевізорів, моніторів і сенсорних екранів смартфонів. Цей елемент стає все більш розсіяним, і якщо в найближчі 20 років не зробити нічого для збереження його запасів, споживча електроніка дуже подорожчає.

6
1

Індій повторно добувають з екранів старих смартфонів, телевізорів і моніторів, але на переробку потрапляє лише мала частина електронного сміття. При цьому в одній тільки Європі кожен місяць продається більше 10 млн нових смартфонів.

Ще один важливий для виробництва гаджетів метал - мідь. Це один з трьох найпопулярніших металів в світі, попит на який перевищує темпи видобутку. Найбільшими постачальниками міді є Чилі, США, Перу, Австралія, Росія, Індонезія, Польща, Казахстан, Мексика, Замбія і Демократична Республіка Конго.

У багатьох з цих країн є проблеми з дотриманням прав робітників, а в Конго нерідко використовують дитячу працю. Про це повідомляють правозахисники з «Amnesty International». Діти там працюють на шахтах, де видобувають сировину для продуктів Apple і Samsung. Часто ці діти були викрадені бойовиками, які беруть участь у громадянській війні в країні. Гроші від добувної промисловості армія і бойовики в Конго витрачають на придбання зброї.

7
1

«Чи можна виправдати зміну телефону кожні 2 роки, дивлячись на цю періодичну таблицю і з огляду на цінність багатьох її елементів? - пише хімік Девід Коул-Гамільтон з Університету Сент-Ендрюс (Шотландія) в колонці для The Conversation. - Ми повинні зробити все можливе для збереження і переробки 90 елементів - дорогоцінних будівельних блоків, що складають  наш світ. Інакше багато з об'єктів і технологій, які сьогодні сприймаються як належне, через кілька поколінь стануть реліквіями, або дефіцитом, доступним тільки для багатих людей».

Як би жахливо не звучали ці факти, повністю відмовитися від гаджетів людство навряд чи зможе. Тож що робити, аби мінімізувати шкоду?

Найперше, що, на думку експертів, могли би змінити виробники електроніки ― це виготовляти не цілісні апарати, які доводиться викидати після найменшої поломки, а зі змінними деталями. Втім, виробники поки не зацікавлені, адже довший термін служби гаджетів означає менше продажів і прибутків. Покупці гаджетів також можуть вплинути на ситуацію. Зокрема, не ганятися за модними тенденціями, ретельно доглядати за смартфонами, а після виходу з ладу здавати у спеціальні пункти прийому (часто це пункти продажу електроніки). Захисний чохол та накладка на екран можуть надовго збільшити життєвий цикл смартфона.

Підготувала к.т.н., доцент кафедри технології в ресторанному господарстві та  готельної і ресторанної справи Горяйнова Ю.А.