Ферментована їжа - новий тренд в правильному харчуванні

Квашена капуста, солоні огірки, кефір, чайний гриб - ці знайомі нам з дитинства продукти з недавніх пір завоювали небувалу популярність у західних зірок, які раніше про них і не чули. З'ясувалося, що дані ферментовані продукти можуть поліпшити стан здоров'я негайно і є мало не панацеєю від усіх хвороб.

Науковці розібралисяся, чи так це насправді і що станеться з нашим організмом при вживанні такої їжі.
Трохи про ферментацію
Ферментація - це приготування продуктів за участю ферментів, пробіотиків і корисних бактерій, що прискорюють біохімічні процеси в нашому організмі. Простіше кажучи, в процесі бродіння їжа змінює свій склад, легше засвоюється і іноді навіть збагачується мінералами і вітамінами.
Продукти-пробіотики вважаються особливо корисними, так як входять до їх складу мікроорганізми оздоровлюють кишечник і все, що з ним пов'язано: аж до імунітету, розумового і психоемоційного стану.

Ферментована їжа вважається корисніше заморожених продуктів, так як зберігає харчову цінність (заморожені продукти мають їй лише до термічної обробки). Спочатку в давнину люди стали ферментувати продукти, щоб вони довше зберігалися, адже в кислому середовищі не розмножуються шкідливі бактерії.
До ферментованих відносяться такі продукти, як йогурт, сир, айран, кефір, вино, пиво, квас, солоні огірки і квашена капуста, оцет і соєвий соус, а також багато інших. Добре засвоюватися пробіотикам допомагають продукти-пребіотики, які також містяться в молочній продукції, а ще в спаржі, крупах, квасолі, часнику, кукурудзяних пластівцях, цибулі, артишоку і в бананах.

Не дарма процес ферментації називають штучним травленням: основне завдання ферментованої їжі - урізноманітнити мікрофлору і, відповідно, нормалізувати роботу кишечника. Дана внутрішня екосистема має величезне значення і вплив на всі системи організму. До слова, в кишечнику серотоніну виробляється навіть більше, ніж в мозку, що позитивно впливає на наш емоційний фон, простіше кажучи, настрій. Не кажучи вже про фізичне благополуччя.
Неймовірно, але 80% імунітету знаходиться саме в кишечнику. Пробіотики безпосередньо впливають на стан слизових оболонок, вироблення антитіл до поганих бактерій і мікробів, в тому числі до відомої Helicobacter pylori -бактеріі, що викликає виразку шлунка. Таким чином, ферментовані продукти для кишечника - це головний каталізатор потужного захисту від більшості хвороб.

Як раніше вже говорили, серотонін значно виробляється кишечником, а адже цей гормон впливає на емоційний стан людини. Так, завдяки нормальній роботі кишечника за рахунок прибутків підвищується наша стресостійкість і в цілому поліпшується психічний стан.
Таким чином здорова мікрофлора гарантує не тільки хороше травлення, але і гарний настрій і стрункість. На відміну від більшості Суперфудів ферментовані продукти неймовірно дешеві, що важливо, якщо ви переживаєте непростий грошовий період.
Пропоную рецепт
Малосольні і солоні огірки
Розсіл: 3 столових ложки морської або гімалайської солі (рожевої) на 1 літр очищеної (нехлорованою) води.
Знадобиться приблизно літр розсолу на кожен десяток маленьких огірків - збільшуйте рецепт відповідно. Якщо залишиться зайвий розсіл, не виливайте його, а збережіть в холодильнику, оскільки в міру ферментації, можливо, доведеться додати.
 10 дрібних огірків для засолювання
 5 зубчиків часнику
 2 стебла кропу з суцвіттями
 1 ч. л. цільних насіння гірчиці
 1 ч. л. цільних насіння коріандру
 2 лаврові листки
 1 цільний сушений гострий перчик (за бажанням)
 Виноградні, дубові або листя хріну, якщо є можливість їх знайти.
Сіль повністю розчинити у воді. Огірки помити, зрізати стебла і дуже добре помити кінчики, на яких була квітка, можна навіть щіткою. Обрізати кінчики необов'язково. Часник злегка розчавити плоскою частиною великого ножа. Огірки розкласти по банках або в одну велику посуд для засолювання разом з часником і спеціями.
Залити розсолом - так, щоб все було покрито рідиною, накрити листям. Якщо немає листя, можна зверху покласти шматочок харчової плівки. Якщо солити в відрі, можна придавити тарілкою, щоб огірки не спливали на поверхню. Поставити в прохолодне, темне місце, до готовності огірків. Огірки вважаються готовими, якщо вони поміняли забарвлення і стали жовтуватими та хрусткими.

Матеріал підготувала асистент кафедри технології в ресторанному господарствіготельно - ресторанної справи та підприємництва
Боднарук О.А.